Uzm. Dt. Oğuzhan Sunar İle Hayatını Değiştirmeye Gülüşünden Başla!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Zigomatik İmplant Cerrahisi Nedir?

Diş Köklerinizi Güçlendiren Yeni Nesil İmplant Tedavileri

Üst çene kemiğinde implant yapılamayacak düzeyde erime olan kişilere uygulanan implant tedavisi Zigoma İmplant Cerrahisi olarak adlandırılır.

İleri derecede kemik kaybı oluşmuş, All on Four tekniği uygulanamayacak kişilere, üst çenesini kaza, çene tümörü veya maksillektomi nedeni ile kaybetmiş hastalara uygulanan zigomatik implant tedavisi sayesinde kişi eksik dişlerini yeniden kazanabilmektedir. Peki tam olarak zigomatik implant cerrahisi nedir, nasıl uygulanır? Yakından bakalım…

Zigomatik İmplantlar Kimlerde Kullanılır?

İmplant destekli protez yapımını kolaylaştıran, tedavi süresini ve masrafını kısaltan zigoma implant tedavisi her hasta için uygun değildir. Zigomatik implant cerrahisi, genellikle uzun yıllar hareketli yani total protez kullanmış hastalar için uygundur. Çünkü bu hastalarda çene kemikleri tamamen erime noktasına geldiği için klasik implant tedavileri uygulanamayacaktır. Bunun dışında;

  • Kemik grefti ile implant yapılamayacak hastalar,
  • Total protez kullanamayan hastalar,
  • Çene eklemi sorunları olan hastalar,
  • Erken yaşta dişlerini kaybetmiş olan kişiler,
  • Genetik hastalıklardan dolayı dişlerini kaybetmiş olanlar için zigoma implant cerrahisi avantajlı bir tedavi olmaktadır.

Özellikle üst çenede implant yapılamayan hastalara zigoma implant cerrahisi uygulanmaktadır.

Zigomatik İmplant Cerrahisi Nasıl Yapılır?

İlk muayenede volumetrik dental tomografiler çekilir ve kişinin çene kemiklerinin ne durumda olduğu tespit edilir. Zigomatik kemiğin üst çeneye olan mesafesine bakılır. Hastaya ameliyat sonrasında dişlerinin ne şekilde olacağını göstermek amacıyla protez hazırlanır.

Zigomatik implant cerrahisi yapılmasına karar verildiğinde hastaya derin sedasyon veya genel anestezi uygulanması gerekir. Hastanın çene yapısına bağlı olarak yaklaşık 2 saat süren zigomatik cerrahi ile üst çeneye zigomatik implantlar yerleştirilir. Ardından kesilen diş etleri dikilir. İkinci adımda implantlar birbirine bağlanır ve bu bağlantıdan 4 – 6 ay sonra yumuşak dokulardan ölçü alınır. Protezler hazırlanır ve hastanın yeni dişlerini kullanması sağlanır.

Zigoma implant tedavisinin başarı oranı çok yüksektir. Hasta tedavi sonrası 6 ay içerisinde iyileşir. Ancak diş sağlığına çok dikkat etmesi, hassas bakım uygulamaları yapması gerekir. Düzenli diş hekimi kontrolleriyle de implantların durumunu görmek önemlidir.

Zigoma implant cerrahisi nasıl yapılır, ağrılı bir işlem midir, sonuçlar kalıcı mıdır gibi aklınıza takılan sorular için diş hekimimize ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yorum Yap

Randevu Al
Randevu Al +90 (544) 663 77 58