Uzm. Dt. Oğuzhan Sunar İle Hayatını Değiştirmeye Gülüşünden Başla!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Kemik Yetersizliklerinde İmplant Cerrahisi

Kemik Grefti Nasıl Yapılır?

Dental implant tedavisinde yeterli kemik varlığının olmaması halinde kemik grefti yöntemiyle hastalara implant uygulanması söz konusudur. Diş eksikliği olan hastalarda sıklıkla görülen kemik kaybı ya da yetersizliği durumunda ileri implant cerrahisi tekniklerini kullanan diş hekimleri implant yapılacak bölgede tekrar kemik oluşumunu sağlamaktadır.

Kemik grefti, çene kemiği yetersiz olan hastaların kemik miktarını arttırmak amacıyla yapılır. Kemik kaybının giderilmesi ile birlikte diğer diş tedavilerinin yapılması kolaylaşır. Peki tam olarak kemik grefti nedir? Hangi hastalarda kullanılır? Yakından bakalım…

Kemik Grefti Nasıl Yapılır?

Diş eksiklikleri nedeniyle zamanla çenede kemik kaybı görülebilir. Atrofi denen bu sorun implant yapılmasına engel olduğu için kemik grefti yöntemi kullanılarak öncelikle çenede eksik olan kemiğin tamamlanması sağlanır. astada yeterli ve sağlıklı kemik grefti oluşturulduktan sonra diğer diş tedavileri de uygulanır.

Kemik grefti nasıl yapılır sorunuza yanıt verecek olursak; kemik greft uygulaması, çene kemiği yetersiz olan hastalara klinik ortamında uygulanır. Çeşitli doğal materyallerden elde edilmiş ve işlenerek insan kemik dokusuna uygun hale getirilmiş greft kemik granülleri hastanın çene kemiğine yerleştirilir. Yaklaşık 3- 6 aylık iyileşme süresinden sonra kalıcı dişler (kaplamalar) kemik grefti uygulanan bölgedeki implantların üzerine takılabilir.

Çenelere kemik grefti uygulanırken vücutta farklı bir bölgeden alınan kemikler ile yapay kemikler tercih edilebilir. Kemik grefti, daha sonra implant yapılacak bölgeye uygulanır ve zamanla kemik dokusuna dönüşmesi beklenir. Kemik oluşumu sağlandığında ise implant ve protez diş tedavileri yapılabilir. Kemik grefti, imkansız olarak görülen hastalarda bile başarılı implantlar yapmanın ilk adımıdır.

Kemik Grefti Tedavisi Sonrası Dikkat Edilecekler Neler? İyileşme Sürecinde Sizi Ne Bekliyor?

Kemik yetersizliklerinde implant tedavisi için tercih edilen kemik grefti uygulamasında greftleri korumak için membrane denilen bir materyal kullanılır. Böylece yumuşak dokunun greftlenen bölgeye ulaşması önlenir ve greft parçalarının kemik haline dönüşmesi kolaylaşır. Greft uygulaması sonrasında hastanın 1 gün istirahat etmesi gerekmektedir. Ancak iyileşme süresi oldukça hızlıdır.

Kemik grefti, diş tedavileri öncesinde hastanın kemik yapısını güçlendirmesiyle diş hekimine kolaylık sağlamaktadır. Kaybedilen dişleri yeniden kazanma şansı vermektedir. Kemik yetersizliklerinde implant nasıl yapılır, ne kadar sürer, kalıcı bir tedavi midir, fiyatları nelerdir diyorsanız diş hekiminizle iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yorum Yap

Randevu Al
Randevu Al +90 (544) 663 77 58