Uzm. Dt. Oğuzhan Sunar İle Hayatını Değiştirmeye Gülüşünden Başla!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

İmplant Tedavisi Ağrılı Bir İşlem midir?

İmplant Tedavisi Sırasında Ağrı Normal mi?

İmplant yaptırması gerekenlerin en çok merak ettiği konu implant tedavisinin ağrılı bir işlem olup olmadığıdır. İmplant, diş tedavilerinde korkutucu bir uygulama gibi gözükse de aslında son yıllarda gelişen diş tedavisi teknolojileriyle implantın korkulacak bir tedavi olmadığı anlaşılmıştır. İmplant sırasında hasta minimum ağrı hissetmekte, tedavi sonrasında da hızla iyileşmektedir.

Diş etlerine yapay diş köklerinin yerleştirilmesi olan implant tedavisi ağrılı mıdır, implant ağrı yapar mı ya da implant ağrısı kaç gün sürer gibi soruların detaylı yanıtı yazımızda…

İmplant Tedavisi Yapılırken Ağrı Hissedilir mi?

İmplant tedavisinde ağrı genel olarak tedavi sonrasındaki 1 – 2 gün görülmesi normal bir durumdur. Ancak implant tedavisi ağrılı mıdır sorunuzun cevabı hayır olacaktır. Çünkü diş hekiminizin profesyonelliği, kullandığı ekipmanlar ve tedavi yaklaşımı implant tedavisinin ağrılı olup olmayacağını belirleyecektir. Yine de bazı hastalar implant tedavisi sırasında hafif seviyede ağrı hissetmektedir.

Kemik miktarı yeterli olan hastalarda işlem daha ağrısız ve acısız geçer. Ancak kemik miktarı yeterli olmayanlar için ilk olarak greft uygulaması yapılacağı için bu durum ağrı olasılığını arttırabilir.

İmplant tedavisinde lokal anestezi uygulanacağı için işlem yapılacak bölge yeterince uyuşturulmuşsa herhangi bir ağrı hissedilmez. Çene kemiğinde detaylı bir cerrahi işlem gerçekleştirilecekse tedavi sonrası hafif ağrılarınız olabilir ancak tedavi sırasında ağrı hissetmezsiniz.

İmplant Tedavisi Sonrası Ağrı Normal mi?

İmplant tedavisi ağrılı mıdır sorunuza yanıt verdikten sonra implant sonrası ağrı durumunu da aydınlatalım. İmplant tedavisi sonrası ağrı normal bir durumdur. Cerrahi işlemler içeren implant tedavilerinde ağrı ve hassasiyet oluşma ihtimali daha fazladır. Tedavinin detaylarına bağlı olarak operasyon bölgesinde daha fazla şişlik ve ağrı oluşabilir.

İmplant sonrası ağrı durumunda diş hekiminizin önerdiği ilaçları kullanarak ağrınızı hafifletebilirsiniz. İmplant sonrası ağrı genel olarak enfeksiyon kaynaklı oluşabileceği için implant bölgesinin enfeksiyon kapmaması için iyi temizlenmesi gerekir.

İmplant sonrası ağrı 1 hafta normaldir ve 1 haftayı aşan ağrılar için diş hekiminize ulaşmanız gerekir. Operasyon bölgesinde ağrı ve şişlik durumunun 3 günden sonra azalmaya başlaması gerekir. Dolayısıyla bu süreyi göz önünde bulundurarak hekiminizden destek almanız sağlıklı olacaktır.

İmplant Tedavisinde Ağrıyı Azaltmak İçin Doktor Önerilerine Uyun!

1 – 3 gün hafif bir ağrı duymanız olağan bir durumdur. İmplant ağrısı kaç gün sürer diyenler için 1 haftayı bulan ağrıların normal olmadığını söylemekte yarar var. İmplant tedavisinde ağrı her hastada aynı sürede ve şiddette görülmeyeceği için diş hekiminize danışmanız daha faydalı olacaktır. Ağrı ve acı eşiğiniz düşükse implant sonrası ağrı durumu size aşırı gelebilir.

İmplant tedavisi sonrası ağrı ile karşılaşmamak için operasyon bölgesini temiz tutmaya, aşırı sıcak ve soğuk yiyecek ve içecekler tüketmemeye, dişlerinize darbe almamaya dikkat edin. İmplant tedavisi ağrılı mıdır, implant ağrısı kaç günde geçer sorularınıza detaylı yanıt almak için diş hekiminizden randevu alın...

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yorum Yap

Randevu Al
Randevu Al +90 (544) 663 77 58