Uzm. Dt. Oğuzhan Sunar İle Hayatını Değiştirmeye Gülüşünden Başla!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Gingivektomi (Diş Boyu Uzatılması)

Mükemmel Bir Gülüş İçin Diş Eti Estetiği

Estetik bir gülüş son yıllarda diş hekimlerinden en çok talep edilen isteklerden biri haline geldi. Dolayısıyla estetik diş hekimliği ilgi gören bir branş olmaya başladı. Estetik diş hekimliğinin en çok uyguladığı tedavi yöntemlerinden bir ide gingivektomi olmaya başladı.

Gingivektomi; diş eti dokusunun cerrahi olarak uzaklaştırılması işlemi olarak özetleyebileceğimiz bir yöntem. Diş etlerinin fazla görünmesi ya da hastalanmış diş etlerinin tedavisi için tercih edilen en etkili uygulama. Hem estetik gülümseme sağlayan hem de fırçalama ile temizlenemeyen diş etlerinde bakteri oluşmasını engelleyen gingivektomi nasıl yapılır, merak ettiyseniz, detaylar yazımızda…

Gingivektomi Nasıl Yapılır?

Aşırı fonksiyon gören gülümseme kasları, üst çenenin normalden daha uzun bir anatomiye sahip olması, kısa yapıya sahip dişler, burun yapısının üst dudak şekline olan etkisi gibi faktörlerden kaynaklanan estetik sorunlar gingivektomi sayesinde giderilmektedir.

Gingivektomi nasıl yapılır diyenler için lokal anestezi altında uygulanan ağrısız bir işlem olduğunu söylemek mümkündür. Gingivektomi öncesinde diş etlerinden diş taşlarının uzaklaştırılması için diş taşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirme gerekebilir.

Gingivektomi sırasında özel diş eti estetiği ekipmanları kullanılarak diş etlerine şekil verilir. Gingivektomi, işlem yapılacak diş sayısına göre 5 – 10 dakika ile 1 saat arasında sürebilir. İşlem yapıldıktan sonra diş etlerinin üzerine koruyucu bir bant yerleştirilir ve bu bant 10 gün boyunca dişetinde kalır. Hasta günlük hayatına devam edebilir. Gingivektomi işleminden 10 gün sonra herhangi bir sorun görülmezse tedavi tamamlanmış olur.

Gingivektomi işlemi sonrası 2 – 3 ay gibi kısa bir sürede diş etleri kendini toparlamış ve normal bir görünüme kavuşmuş olur. Hasta da ideal gülümsemesini elde eder.

Gingivektomi Sonrasında Yapılması Gerekenler

Gingivektomi dişlere ve diş etine zararı olmayan bir diş hekimliği uygulamasıdır. Hastanın ideal gülüşüne kavuşmasını sağlayan gingivektomi estetik kaygıları ortadan kaldırmaktadır.

Gingivektomi yapıldıktan sonra hastanın mutlaka doktor tavsiyelerine uyması gerekir. İşlem sonrasında hasta yumuşak yiyecekler yemeli, baharatlı ve kıtırlı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Diş hekimi hastaya ağrı kesici ilaç ile ağız gargarası tavsiye edecektir, bunları da kullanmaya özen gösterilmelidir.

Gingivektomi sonrası iyileşme sürecinde hastanın diş ve ağız bakımına özen göstermesi de önemlidir. Dişler yumuşak diş fırçalarıyla temizlenmelidir. Diş etlerinde yiyecek artıklarının kalmamasına özen gösterilmelidir. Gingivektomi ile ilgili detaylı bilgi almak isteyenler diş hekimimize sorularını sorabilirler.

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yorum Yap

Randevu Al
Randevu Al +90 (544) 663 77 58